Moderna i kvalitetna nastava mora omogućiti učenicima da iz učionice ponesu znanja i veštine koja su primenjiva u realnom svetu, što se može postići tranformacijom učionice u mali iztraživački centar uklanjajući barijeru između učionice i radnog mesta, nastave i realnih zadataka, obrazovanja, stvarnog životnog i radnog okruženja. Efikasna i savremena učionica neguje pozitivnu kulturu koja omogućava učenicima da rešavaju probleme, sarađuju, stvaraju, testiraju ideje, razmenjuju znanja i podstiču upotrebu tehnologija.
STEM – (science) nauka, (technology) tehnologija, (engineering) inženjering i (mathematics) matematika.
STEM pristup obrazovanju je interdiscipliniran pristup učenju koji pomera granice i uklanja barijere koje razdvajaju nauku, tehnologiju, inženjering i matematiku. U praksi STEM nije fokusiran na pojedinačne discipline, već je usmeren na posmatranje i rešavanje zadataka kroz sveobuhvatno sagledavanje i pristup, integrišući nauku, tehnologiju, inženjering i matematiku. Drugim rečima STEM pristup integriše navedene četiri discipline povezujući ih u jedinstvenu celinu, stvarajući novi pristup rešavanju zadataka u okviru obrazovnog sistema.
Cilj STEM sistema je da učenicima tokom obrazovanja pruži konkretnu i jasnu primenu naučenog, putem rešavanja realnih problema koji su posmatrani i rešavani celovito kroz prizmu nauke, tehnologije, inženjeringa i matematike. Takođe STEM omogućava učenicima da funkcionišu, deluju i napreduju u visokotehnološkom okruženju putem razumevanja i razvoja sposobnosti, sagledavanja i analiziranja okruženja i donošenja kvalitetnih odluka i rešenja. Pored navedenog kroz ovaj sistem učenicima se omogućava da prodube konceptualna razumevanja problema i sistuacija sa kojima će se susretati u budućem poslovnom i životnom okruženju.
STEM principi:
- Fokusirani na integraciju – stvoriti navike, veze i razviti veštinu sagledavanja problema i zadataka iz više uglova i kroz prizme različitih disciplina
- Uspostavljanje relavantnosti – objasniti važnost i zančaj usvojenih znanja i veština
- Naglašavanje veština 21. Veka – radna mesta će zahtevati pronalaženje podataka i pristup informacijama, analiziranje i timsko kreativno rešavanje zadataka i problema
- Podsticanje Izazova – postavljanje ostvarivih zadataka zasnovani na ključu ni preteški (neostvarivi) koji bi odbili učenike, ni prejednostavni (lako dostižni) koji bi takođe smanjili zainteresovanost učenika
- Integracija – pristup učenju zasnovano na projektnim zadacima i rešavanju problema
Takođe srž STEM sistema je u osmišljavanju kreativnih rešenja zasnovanih na realno utemeljenim problemima, a ključ integracije je u sveobuhvatno zaokruženim zadacima za rešavanje, a ne pojedinačno posmatranje zadataka kroz prizmu predmetne nastave ili akademskih predavanja. U savremenom tehničko–tehnološkom radnom okruženju ne možemo se osloniti na pojedinačna i nepovezana znanja i veštine, već je potreban interdisciplinarni skup veština i znanja za obavljanje zadataka i rešavanje problema.
Kako do cilja?
Učenici moraju da nauče:
- postavljati pitanja – da nauče da postavljaju pitanja i istražuju kroz pitanja
- sarađivati – da se nauče saradnji, razmeni i timskom duhu
- da kreativno razmišljaju – da razvijaju i neguju kreativno razmišljanje
- da rešavaju probleme – da razviju sposobnost sagledavanja i rešavanja problema
- istražiti i preuzeti proračunate rizike – da preuzmu rizik, kalkulišu i sagledaju rizike
- testirati rešenja na problemima – da praktično isprobaju dobijena rešenja
- otkriti nove načine kako nešto uraditi – istražiti nove načine i primeniti drugačije pristupe, kao i načine razmišljnja i rešavanju zadataka
“Cilj obrazovanja nije povećati količinu znanja već stvoriti mogućnosti da dete izmišlja i otkriva.“
Jean Piaget
Psiholog
Da li je STEM pravi put?
Ako se osvrnemo oko sebe: znanje i nauka su neophodni kao i vazduh za život, tehnologija je protkana kroz sve sfere života, inženjerske veštine se koriste na svim poljima rada i matematika kao temelj – osnov svake aktivnosi i posla. Poslovi u stvarnom svetu su interdisciplinarni. Deca se moraju edukovati o tome kako se predmeti i naučne discipline integrišu i rade zajedno.
STEM sitem razvija raznovrsne skupove veština i podstiče strast za istraživanjem i napretkom. Danas je toliko činjenica na dohvat ruke, a učenje činjenica kroz nastavni program više nije upotrebljiv u životnom i radnom okruženju. Obrazovanje ne sme biti samo pamćenje činjenica. Umesto toga, neophodno je raditi na učenju i sticanju veština kako kritički razmišljati i procjenjivati informacije, kako primeniti znanje, kako istraživati i razvijati veštine za rešavanje zadataka i problema.